Prostě tahák na turisty. Kiwi 360 je společnost, která vedle pěstování kiwi, pořádá seznamovací jízdy dychtivých turistů a místního pokladu kiwi. Do jejich areálu jsme dorazili téměř jako první, zaplatili si seznamovačku a v krátkém volnu prohlédli cetky na prodej. V čas seznamky jsme se dostavili na stanoviště a ejhle- máme VIP výjezd. Zdá se, že už je překiwowáno. Ale náš průvodce Simon byl děda znalý kiwi a tak nám vyprávěl až se kiwi zelenaly. Takže takhle:
- Existují 3 druhy kiwi, ale na Zélandě se pěstují 2 druhy: klasické zelené(80% produkce) a zlaté, které je sladší, tím pádem dražší. Bohužel společnost Kiwi 360 postihla nějaká nemoc a zlaté kiwi bylo zdecimováno. A jak nám Simon řekl: Ani vědci neví, co se stalo. Takže nové plody až za 2 roky.
- Kiwi pochází z Číny a říkalo se mu čínský angrešt
- Pro opylení vylétá až 60 000 včel
- Kiwi má samčí sazenici a samičí. Samčí neplodí, jak překvapivé, ale zato na jednoho samce připadá 5 samic. Kdepak, pan Kiwi si to uměl zařídit.
- Při sklizni, která začíná v květnu, je zapotřebí 20 000 pracovních sil(sběrači, čističi, apod.) Toto se týká oblasti Bay of Plenty, která zajišťuje 80% produkce na Novém Zélandě.
- Nikdy se nechtějte stát sběračem kiwi, pokud měříte více jak 160cm, což je výška keře kiwi. Když jsem se pod kiwi narovnal já, pak jediné co jsem viděl, byly lány kiwi a jejich listy. Plody visí dolů a placeni jste od množství sebraných kiwi. Je jasný, že bych nepřežil. A ještě by mi slunce sežehlo škebli.
- Kolem dokola jsou ohromné túje, ale když říkám ohromné, myslím ohromné. Kdo pamatuje túji u Michala na chatě, tak tyhle 3x vejš. Takže asi 15m. A jsou všude, jak armáda stojící v jedné linii. A všechno kvůli větru.